25YK47KEFCT15X11
Part number:
25YK47KEFCT15X11
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 47UF 10% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±10%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180 mA @ 10 kHz