25YXG100MEFC6.3X11
Part number:
25YXG100MEFC6.3X11
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 25616
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    220 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    340 mA @ 100 kHz