25YXG470M10X16
Part number:
25YXG470M10X16
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    60 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    665.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21 A @ 100 kHz