25ZL330MT810X12.5
Part number:
25ZL330MT810X12.5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    4000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    53 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    566.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.03 A @ 100 kHz