25ZLJ1200M10X25
Part number:
25ZLJ1200M10X25
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 2618
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    24 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.74 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9 A @ 100 kHz