25ZLJ2700M12.5X35
Part number:
25ZLJ2700M12.5X35
describe:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 1849
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    2700 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    16 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.884 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.12 A @ 100 kHz