350TXW22MEFC8X30
Part number:
350TXW22MEFC8X30
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.280" (32.50mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    375 mA @ 100 kHz