350TXW39MEFC8X45
Part number:
350TXW39MEFC8X45
describe:
CAP ALUM 39UF 20% 350V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.870" (47.50mm)
  • Capacitance
    39 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555 mA @ 100 kHz