350TXW47MEFC10X35
Part number:
350TXW47MEFC10X35
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    410 mA @ 120 Hz