35PX33MEFC5X11
Part number:
35PX33MEFC5X11
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 5143
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    77 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    115.5 mA @ 10 kHz