35PX470MEFC10X12.5
Part number:
35PX470MEFC10X12.5
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 44701
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    525 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    630 mA @ 10 kHz