35RX302200M16X35.5
Part number:
35RX302200M16X35.5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2994
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 130°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    4000 Hrs @ 130°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    31 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.04 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.55 A @ 100 kHz