35RX30220M10X12.5
Part number:
35RX30220M10X12.5
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 5018
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 130°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 130°C
  • Height - Seated (Max)
    0.571" (14.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    150 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    434 mA @ 120 Hz