35YXG2200MEFC18X25
Part number:
35YXG2200MEFC18X25
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    19 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.198 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.14 A @ 100 kHz