35YXG270MEFC8X20
Part number:
35YXG270MEFC8X20
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    4000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    69 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    525 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05 A @ 100 kHz