35YXG560MEFC10X23
Part number:
35YXG560MEFC10X23
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.984" (25.00mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    42 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    907.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65 A @ 100 kHz