35ZLJ220M8X16
Part number:
35ZLJ220M8X16
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 7161
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    59 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6 A @ 100 kHz