35ZLJ330M8X20
Part number:
35ZLJ330M8X20
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 6094
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    41 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.078 A @ 120 Hz