35ZLJ390MT810X16
Part number:
35ZLJ390MT810X16
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
BUY NOW add to cart
inventory 1837
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    38 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2 A @ 100 kHz