400BXW120MEFC14.5X45
Part number:
400BXW120MEFC14.5X45
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.571" Dia (14.50mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    120 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    840 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.89 A @ 100 kHz