400BXW39MEFC10X35
Part number:
400BXW39MEFC10X35
describe:
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    39 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    975 mA @ 100 kHz