400BXW82MEFCG412.5X40
Part number:
400BXW82MEFCG412.5X40
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.625 A @ 100 kHz