400LLE1R2MEFC8X9
Part number:
400LLE1R2MEFC8X9
describe:
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1948
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.433" (11.00mm)
  • Capacitance
    1.2 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    56 mA @ 100 kHz