400LLE2.7MEFC8X11R5
Part number:
400LLE2.7MEFC8X11R5
describe:
CAP ALUM 2.7UF 20% 400V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 3405
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    2.7 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43 mA @ 120 Hz