400LLE2R2MEFC8X9
Part number:
400LLE2R2MEFC8X9
describe:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 41108
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.433" (11.00mm)
  • Capacitance
    2.2 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36 mA @ 120 Hz