400LLE4R7MEFC10X12.5
Part number:
400LLE4R7MEFC10X12.5
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 27888
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.571" (14.50mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    61 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    122 mA @ 100 kHz