400PX4R7MEFCT810X12.5
Part number:
400PX4R7MEFCT810X12.5
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2100
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.571" (14.50mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    42 mA @ 120 Hz