400PX4R7MEFCTA8X11.5
Part number:
400PX4R7MEFCTA8X11.5
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
BUY NOW add to cart
inventory 54198
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.531" (13.50mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    400 V