400RX304R7M10X16
Part number:
400RX304R7M10X16
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2969
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 130°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 130°C
  • Height - Seated (Max)
    0.709" (18.00mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    125 mA @ 100 kHz