450BXW100MEFC14.5X50
Part number:
450BXW100MEFC14.5X50
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.571" Dia (14.50mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.823 A @ 100 kHz