450PK1MEFC6.3X11
Part number:
450PK1MEFC6.3X11
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 27221
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    1 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    24 mA @ 10 kHz