450QXW220MEFC18X50
Part number:
450QXW220MEFC18X50
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 450V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.83 A @ 10 kHz