450QXW39MEFC10X40
Part number:
450QXW39MEFC10X40
describe:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    39 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    585 mA @ 10 kHz