450QXW82MEFC14.5X35
Part number:
450QXW82MEFC14.5X35
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.571" Dia (14.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    630 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    945 mA @ 10 kHz