50PX10MEFC5X11
Part number:
50PX10MEFC5X11
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 9772
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    47 mA @ 120 Hz