50PX330MEFC10X16
Part number:
50PX330MEFC10X16
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 3186
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    470 mA @ 120 Hz