50PX470MEFCCA10X20
Part number:
50PX470MEFCCA10X20
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 5467
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    720 mA @ 10 kHz