50PX680MEFC12.5X20
Part number:
50PX680MEFC12.5X20
describe:
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 6806
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    680 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    980 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.176 A @ 10 kHz