50YXG56MEFC6.3X11
Part number:
50YXG56MEFC6.3X11
describe:
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 3089
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    56 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    300 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    147.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    295 mA @ 100 kHz