50YXJ100MT78X11.5
Part number:
50YXJ100MT78X11.5
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 54582
minimum : 0
quantity
unit price
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    170 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    388.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555 mA @ 100 kHz