50YXJ2200M16X35.5
Part number:
50YXJ2200M16X35.5
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 3828
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    19 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.52 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.15 A @ 100 kHz