50YXJ22MTA5X11
Part number:
50YXJ22MTA5X11
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
BUY NOW add to cart
inventory 29797
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    700 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    99 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180 mA @ 100 kHz