50YXJ3R3M5X11
Part number:
50YXJ3R3M5X11
describe:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 3312
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    3.3 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    2.2 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    22.26 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    53 mA @ 100 kHz