50ZLH220M10X16
Part number:
50ZLH220M10X16
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    42 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    685 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.37 A @ 100 kHz