50ZLJ150M10X12.5
Part number:
50ZLJ150M10X12.5
describe:
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 1830
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    9000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    150 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    73 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.28 A @ 100 kHz