50ZLJ390MT810X25
Part number:
50ZLJ390MT810X25
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
BUY NOW add to cart
inventory 2086
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    32 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.331 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.42 A @ 100 kHz