63PX1000MEFC16X25
Part number:
63PX1000MEFC16X25
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 11916
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.44 A @ 10 kHz