63TXW470MEFC8X60
Part number:
63TXW470MEFC8X60
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2021
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.461" (62.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.54 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8 A @ 100 kHz