63TXW680MEFC10X50
Part number:
63TXW680MEFC10X50
describe:
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1720
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.067" (52.50mm)
  • Capacitance
    680 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.71 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.12 A @ 100 kHz