63YXG820MEFC16X25
Part number:
63YXG820MEFC16X25
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
600
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    63 V